Certifierade Iyengar Yogalärare i Sverige och Norge

En sammanställning av certifierade Iyengar yogalärare i Sverige och Norge. För att finnas med på lista ska man vara medlem i föreningen. När du har fått ett nytt certifikat informerar du först Utbildningskommitteén innan hemsidan uppdateras

Adressändringar
Alla uppgifter om och ändringar av adress, e-postadress, namn, lärarnivå osv ska skickas till yogamedlem@iyfse.se
 
För att få finnas på hemsidan ska man betala både medlemsavgift (200 kr) till IYFSE och förnya CM (450 kr) varje år samt fylla i ett informationsformulär (finns under blanketter) och skicka det till yogamedlem@iyfse.se.

Planerar du att flytta till ett annat land och fortsätta vara verksam som Iyengar yogalärare? Kontakta etikkommittén så kan de informera vad man måste göra.

Iyengaryogans Certifieringsmärke

Till följd av ett långt liv dedikerat till den yogiska konsten, vetenskapen och filosofin, skapade BKS Iyengar ett internationellt registrerat märke för att skydda sitt arbete och sina lärdomar. På så sätt, är namnet ”Iyengar” tillsammans med ordet ”yoga” ett registrerat märke, vilket är skyddat under lag. En lärare som uppnått Introducory Level, får lov att, mot en årlig avgift, använda Iyengars namn och logomärke som ett synligt bevis på sin certifiering.
 
Certifieringsmärket visar Yogacharya BKS Iyengar när han utför Natarajasana mot en bakgrund av Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institutes kontur. När en lärare använder detta märke, påvisar det lärarens äkthet och engagemang till Iyengarsystemet.   
 
Det är Etik och Certifieringskommitténs uppgift att se till att Iyengars namn och arv i Sverige och Norge skyddas. Det betyder att om någon medlem eller annan person använder varumärket Iyengar på ett opassande sätt, är det kommitténs uppgift att rekommendera vad som ska göras. Kommittén är också det forum som tar emot medlemmars synpunkter kring Iyengaryoga-relaterade frågor, samt synpunkter kring bedömning eller själva processen vid certifiering.

Svenska lärare
Advanced Junior II

Haar, Monica

(Monica bor växelvis i Sverige och på Nya Zeeland så använd mailadressen om du vill komma i kontakt med henne)

haarmonica8@yahoo.com

Svensk mobil 070-910 55 08

Senior Intermediate l

Kally Engström, Ingrid
Träringen 30
416 79 Göteborg
0704-41 91 41

yoganugbg@gmail.com

Junior Intermediate III

Hansen G, Leela
Smedjegatan 5
411 13 Göteborg
031-13 22 52
0706-33 06 18

leela@yogacentrum.com


Sjödin, Nina
Bohusgatan 21 4tr
116 67  Stockholm
0708-28 72 21

nina.sjodin@gmail.com

Wikman, Lisbet
Utlandagatan 6 C
412 61 Göteborg
0727-33 47 33

lv.iyengaryoga@gmail.com

Junior Intermediate II
Bergström, Ulla
Solgården 1
449 51 Alafors
076-2736079
yoga@yogaskola.com


Hagner, Christina
Kungsvägen 3
905 31 Hörnefors
070-234 81 07

kiki.hagner@gmail.com

Hedenskog, Andrea
Jydeklovan 11
43085 Brännö
073-101 23 30
andrea.hedenskog@gmail.com


Landskog Serra, Frida 
0703194268
fridaserra@gmail.com


Lundqvist, Svetlana
Kevinge strand 31B
182 57 Danderyd 
073-405 65 66 svetlana.lundqvist@gmail.com


Olow, Andrea
Vallmogatan 4
416 52 Göteborg
0703-57 13 43
acrearo@telia.com

Junior Intermediate I
Bede, Isabelle
isabelle@iyoga.se

Bede, Mikael

Snarhem 4
73992 Skinnskatteberg
0706197860
mikael@iyoga.se


Brenier Asklöv, Aude
Ulrikagatan 13
115 23 Stockholm
073-432 48 32
audeasklov@gmail.com

 

Forsberg Sporre, Yvonne
Monsungatan 64

417 66 Göteborg

031-87 49 88
0738-36 70 54

iyengaryoga@telia.com


Gudmundsson, Åsa
Karl Johansgatan 15b
414 59 Göteborg
070-644 40 43
asa.gudmundsson@gmail.com


Gustafson, Åsa
Sofiehemsvägen 2B
907 38 Umeå 
073-077 09 99

pranafriskvard@ume.se

 

​​Karlsson, Sara
Nordhemsgatan 31a
413 06 Göteborg
073-377 74 77
sara.karlsson.919@gmail.com


Marklund, Marielle
Nygatan 31 B
941 33 Piteå

mariellemarklund@gmail.com

Martinsson, Lena
trastvägen 32
269 39 Båstad
070-627 42 89

lenabastad@hotmail.com

 

Nestorovic, Tanja
Engelbrektsgatan 48
411 39 Göteborg
tel 0709-66 25 26

info@pop-upyoga.se


Skärby, Lena
Fallströmsgatan 12A
431 41 Mölndal
031-27 97 48
0730-36 30 05

lena_skarby@hotmail.com 


Svärdh Elofsson, Susanna
Gamla Flygplatsvägen 18
423 37 Torslanda
0764-275939

info@yogasana.nu

Fredrika Zeidlitz
Pensionatsvägen 11 b
22 100 Mariehamn
Åland

fredsjogreen@hotmail.com

Svenska lärare
Introductory II

Ackerman Lindeborg, Julia
Nykyrka Lida 1
611 98 Vrena
076-8599342
julia@lindeborgs.com

Alm, Cecilia

Skogsallén 31
434 31 Kungsbacka
0768-52 23 50

almcecilia@hotmail.com

 

Aronsson, Eva
Tjärdalsvägen 14
905 86  UMEÅ
076-8031964

eva.aronsson28@gmail.com

Beas Thorsell, Linda 
Lotsgatan 5 D 
414 58 Göteborg 
linda.thorsell@hotmail.com 


Bergman Eva-Lena

Stortäcktsvägen 10

791 43 Falun

073-980 88 48

evalena_nordqvist@hotmail.com

Calleja, Maria

Vikingagatan 7

311 73 Falkenberg

0730-29 27 82

maria.calleja@telia.com

 

Corradini Stridh, Dirce
Daltorpsgatan 15
412 73 Göteborg
0733-81 25 25

 

Danskog, Cecilia
Allmänna vägen 24 C
414 60 Göteborg
070-363 14 10
cdanskog@gmail.com


Dellgran, Malin
Södra Klockspelsvägen 5i
217 74 Malmö
0736-794841

yoga.malindellgran@gmail.com

Dittmer, Märta
Anemongatan5
534 46 Kungsbacka
073-528 54 14
marta.dittmer@gmail.com


Edstam Sjögreen, Lina
Norrbergavägen 27
14462 Rönninge
070-5951151


Edström, Maria
070-3704879
maria.edstrom@gmail.com

Fidler, Linda
Nordostpassagen 9
41311 Göteborg
linda.fidler@happyhalsa.se


Galafres, Lysa Anna
Brantingsgatan 46
115 35 Stockholm
073-6768243


Gyllestad, Sara
Tromsövägen 21
136 49 Vega

sara@gyllestad.se


Göransson, Maria

Västra Skinsåsvägen 15
434 93 Vallda

0709-31 34 33

info@yogamandala.se

Haglund, Sara 
c/o Kalafati
Skvadronsbacken 43
174 47 Sundbyberg
073-1462595
sarahaglundyoga@gmail.com
gron.sara@gmail.com

 

Halberg-Lange, Karin

Östgötagatan 52
116 64 Stockholm
08-642 28 89

0708-18 15 03

karin@halberg-lange.se
 

Henckel, Sirpa
Viggesbo
598 92 Vimmerby
070-6824 40 55

sirpahenckel@hotmail.com

Hjertstedt, Lisa
Avenida Valle del Golf 150
0703800578
lisahjertstedt@hotmail.com


Holter, Anna 
Stockholm
a_holter@yahoo.com


Jian, Liu
Döbelnsgatan 16 A
212 13 Malmö
070-844 89 69

liu@abhyasayoga.se

Lagerquist, Mari
Stabbegatan 25
416 80 Göteborg
0737 159313
lagerquistmari@hotmail.com


Lidström, Jakob
östravägen 27
922 94 Tvärålund
jakob.lidstrom@gmail.com


Manco, Alberto

Göteborgsvägen 16

414 32 Alingsås

abbedokke@hotmail.com

 

Mankila, Merja

Carl Grimbergsgatan 23

413 13 Göteborg

031-82 37 74

0732-13 42 03

merja.mankila@gmail.com


Maresca, Maddalena
Öregrundsgatan 18, lgh 1902
115 59 Stockholm
0733 72 55 51

mvmaresca@gmail.com

Mörtberg Falk, Ulrika
Ruskolavägen 80
957 32 Övertorneå
073-8459195
mortbergulrika@hotmail.com

 

Nyberg, Ylva
Nedres Svedjan 14
942 93 Älvsbyn
070-646 33 92

yogainorr@gmail.com

Olsson, Maggie
Eriksdalsgatan 22
11859 Stockholm 

0739-12 24 90
maggiolsson@hotmail.com

Osmonalieva, Zarina

Österby 102
733 98 Ransta  
073-9923083
zarina.osmonalieva@gmail.com

Palmén, Lars

Nymfens väg 17
907 52 Umeå
070-373 74 71
lars.palmen66@gmail.com
 
Redforsen, Marie-Louise

Åstebovägen 19
448 95 Tollered
0736-188451
maria.redforsen@tele2.se


Schelén, Karin
Jan Jons väg 19
945 91 Norrfjärden
0911-20 01 51
070-515 23 20
kschelen@gmail.com


Strömberg, Maria
Tullportsgatan 6a
0727348242
mindfulnesskallan@gmail.com


Sundén, Karin
Kongsmöllevägen 5
27737 Kivik
076-7607151
ksunden@gmail.com


Wisung, Elina
Bondebacken 13a
72461 Västerås 
072 2097 880 
elinawi@yahoo.com

Young, Cher

Sanatoriegatan 10B
41653 Göteborg

cher.young@volvocars.com

Norska lärare
Länk till den norska hemsidan:
iyfno.no


Senior Intermediate IIl
Tummon, Brigitta
Bergsvingen 3
1358 Jar
+47 21 45 60 80
brigitta@mandalayoga.no 


Junior Intermediate IIl
Grönli Brattli, Janna
+4792226123
janna.brattli@gmail.com


Junior Intermediate II
Willi, Stefanie
Odden 9
3830 Ulefoss

steclara@online.no

Junior Intermediate I
Hetland, Selma
Steingata 102 C HO 202
4023 Stavanger
+4797578952

selma_hetland@hotmail.com

​​​​Mauritzen, Bodil
Lalla Carlsens gt 9
4018 Stavanger
+47411646364

bodil@yogayoga.no

Skråning, Vigdis Vilje
Elgtaret 46 A
1415 Oppegård
+4798241963

vigdizen@yahoo.no

Svenkerud, Lise Lotte
Fjellvangveien 2
1488 Hakadal
+4741424610

lise.svenkerud@gmail.com

Øverdahl, Jorid 
Kong Inges gt. 30
7052 Trondheim
Norge +47 992 44 023

jorid@yogatrondheim.no


Introductory II

Aanundsen, Bodil
Enrum 2
4616 Kristiansand
post@kristiansandyogastudio.no

Assadi Talajic, Nada

Övre Strandgate 113
4005 Stavanger

nada_talajic_assadi@hotmail.com

Berg, Brigitte 
Opplandsveien 416, 
Grimstad 4886
+47 47686991
grimstadyoga@gmail.com


Björk, Carina
Oalgevárluodda 20B
9730 Karasjok
+474519031 
carinabj@hotmail.com


Bless, Charlotte

Rustadtorget 10

1430 Ås

+4741287443

charlotte.bless@outlook.com


Christensen E, Helen
Avenue De Verseau 10,
1410 Waterloo, Belgien
+4790227501
helen@yoganorth.no


Clementsen, Benedicte
Schweigårdsvei 29
5063 Bergen
post@yogarommet.no


Damli, Line
Grönnestölslien 63
5073 Bergen

+4791902701
line.damli@gmail.com

Elvemo, Bente
Arefjordsdalen 11
5350 Brattholmen
+47 95005755
post@bonavita.no


Engen, Björghild
Alstadtoppen 25
8072 Bodö
+4795036629
bjhengen@online.no


Frafjord, Elin
Bakkesvingen 6
4019 Stavanger
+4793662805
elinlamai@hotmail.com


Johnson, Lucy
Skiringssalveien 134A
3213 Sandefjord
0047 92 081030

karsteinlucy@msn.com

Kemeny, Siri
Sagadammen 26
0884 Oslo
+47 975 53 776

sirikeme@gmail.com


Mahieu, Katinka
Oscars Gate 43
0258 Oslo
0047 91 682848

123katinka@gmail.com


Reinholdtsen Innvaer, Astrid
Nedre Nattland 40C
5099 Bergen
0047 93 642132

astridrein@hotmail.com

Saastad H, Trond
Smedhusåsen 28
1570 Dilling
0047 94 148415

tsastad@frisurf.no

Skaug S, Anne Grethe
Österhavgberget 45
2415 Heardsbygd
0047 97 516383

ru.skaug@outlook.com

Slade, Gwyneth
Skogfaret 17
1455 Nordre Frogn
0047 46 632302
norsktrolls@gmail.com

Vlek, Line
Holbergsgate 40
4614 Kristiansand

linevlek@yahoo.no