Certifierade Iyengar Yogalärare i Sverige och Norge

En sammanställning av certifierade Iyengar yogalärare i Sverige och Norge. För att finnas med på lista ska man vara medlem i föreningen. När du har fått ett nytt certifikat informerar du först Utbildningskommitteén innan hemsidan uppdateras

Adressändringar
Alla uppgifter om och ändringar av adress, e-postadress, namn, lärarnivå osv ska skickas till yogamedlem@iyfse.se
 
För att få finnas på hemsidan ska man betala både medlemsavgift (200 kr) till IYFSE och förnya CM (450 kr) varje år samt fylla i ett informationsformulär (finns under blanketter) och skicka det till yogamedlem@iyfse.se.

Iyengaryogans Certifieringsmärke

Alla Iyengar yogalärare är tränade till en mycket hög nivå. Det är en del av varför Iyengar yoga är en av de mest utövade yogametoderna i världen. När du ser detta märke betyder det att en Introduktionslärare har minst tre års erfarenhet av Iyengaryoga med en kvalificerad lärare, efter det en tvåårig lärarutbildning och klarat en rigorös utvärdering. Mellanliggande och seniora lärare har praktiserat och undervisat i många år och har passerat flera utvärderingar. Det ställs krav på alla Iyengar yogalärare att behålla sin professionella utveckling varje år för att få behålla sitt certifikat.
Iyengar Yoga märket är en garanti för kvalitet, klarhet och en djup förståelse av yoga.
Källa: www.ganeshayoga.se

Svenska lärare
Advanced Junior I

Haar, Monica

(Monica bor växelvis i Sverige och på Nya Zeeland så använd mailadressen om du vill komma i kontakt med henne)

haarmonica8@yahoo.com

Svensk mobil 070-910 55 08

Senior Intermediate l

Kally Engström, Ingrid
Träringen 30
416 79 Göteborg
0704-41 91 41

yoganugbg@gmail.com

Junior Intermediate III

Hansen G, Leela
Smedjegatan 5
411 13 Göteborg
031-13 22 52
0706-33 06 18

leela@yogacentrum.com


Sjödin, Nina
Bohusgatan 21 4tr
116 67  Stockholm
0708-28 72 21

nina.sjodin@gmail.com

Wikman, Lisbet
Karl Gustavsgatan 45
411 31 Göteborg
0727-33 47 33

lv.iyengaryoga@gmail.com

Junior Intermediate II

Berglund, Kristina
Tallhedsgatan 26
945 32 Norrfjärden
0911-20 01 01
073-070 87 97

kristina@iyengaryoga.se

Bergström, Ulla
Sörgårdsvägen 3
475 32 Öckerö
0762-73 60 79

yoga@yogaskola.com


Hagner, Christina
Kungsvägen 3
905 31 Hörnefors
0930-206 78
070-234 81 07

kiki.hagner@gmail.com

Olow, Andrea
Vallmogatan 4
416 52 Göteborg
031-831 52 21
0703-57 13 43
andrea.olow@telia.com

Junior Intermediate I

Bede, Isabelle
Snarhem 4
739 92 Skinnskatteberg
070-285 53 95

isabelle@iyoga.se

Bede, Mikael
Snarhem 4
739 92 Skinnskatteberg
0222-107 38
mikael@iyoga.se

 

Forsberg Sporre, Yvonne
Monsungatan 64

417 66 Göteborg

031-87 49 88
0738-36 70 54

iyengaryoga@telia.com


Gudmundsson, Åsa
Blockhusvägen 31
791 45 Falun
023 35322
0706444043

asa.gudmundsson@gmail.com

Gustafson, Åsa
Sofiehemsvägen 2B
907 38 Umeå -13 90 82
073-077 09 99

pranafriskvard@ume.se

Hedenskog, Andrea
Jydeklovan 11
43085 Brännö
073-101 23 30

andrea.hedenskog@gmail.com
 

​​Karlsson, Sara
Nordhemsgatan 31a
413 06 Göteborg
073-377 74 77
sara.karlsson.919@gmail.com


Landskog Serra, Frida
Ängsklockevägen 41
181 57 Lidingö

fridaserra@gmail.com

Marklund, Marielle
Nygatan 31 B
941 33 Piteå

mariellemarklund@gmail.com

Martinsson, Lena
trastvägen 32
269 39 Båstad
0431-768 40
070-627 42 89

lenabastad@hotmail.com


Nilsson, Ann-Kristin

0731-570 930

Nestorovic, Tanja
Engelbrektsgatan 48
411 39 Göteborg
tel 0709-66 25 26

tanjicnestorovic@gmail.com


Seve Westas, Maja
Gottfridsväg 2

448 36 Floda
0708-78 88 19

majaseve@hotmail.com


Sjögreen, Fredrika
Tängvägen 23
836 97 Ås
070-572 40 02

fredsjogreen@hotmail.com


Skärby, Lena
Görjelycksgatan 14
431 34 Mölndal
031-27 97 48
0730-36 30 05

lena_skarby@hotmail.com 


Österstam Witthöft, Louise 
511 97 Hajom
yoga@louiseosterstam.se

Svenska lärare
Introductory II

Alm, Cecilia
Skogsallén 31
434 31 Kungsbacka
0768-52 23 50

almcecilia@hotmail.com

 

Aronsson, Eva
Tjärdalsvägen 14
905 86  UMEÅ
076-8031964
eva.aronsson28@gmail.com

Bergman Eva-Lena

Stortäcktsvägen 10

791 43 Falun

073-980 88 48

evalena_nordqvist@hotmail.com

 

Calleja, Maria

Vikingagatan 7

311 73 Falkenberg

0730-29 27 82

maria.calleja@telia.com

 

Corradini Stridh, Dirce
Daltorpsgatan 15
412 73 Göteborg
0733-81 25 25

 

Danskog, Cecilia
Allmänna vägen 24 C
414 60 Göteborg
070-363 14 10
cdanskog@gmail.com


Dittmer, Märta
Anemongatan5
534 46 Kungsbacka
073-528 54 14
marta.dittmer@gmail.com


Fidler, Linda
Gubbkärrsvägen 29 L
168 40  Bromma
fidlerlinda@hotmail.com


Galafrés, Lysa Anna
Fagerholmsvägen 15
13463 Ingarö

lysa.galafres@gmail.com

Gyllestad, Sara
Fontinvägen 20
442 31 Kungälv

sara@gyllestad.se
 

Göransson, Maria

Västra Skinsåsvägen 15
434 93 Vallda

0709-31 34 33

maria.e.goransson@gmail.com
 

Halberg-Lange, Karin

Östgötagatan 52
116 64 Stockholm
08-642 28 89

0708-18 15 03

karin@halberg-lange.se
 

Henckel, Sirpa
Viggesbo
598 92 Vimmerby
070-6824 40 55

sirpahenckel@hotmail.com

Hjertstedt, Lisa
Åvalundsvägen 22
187 31 Täby
0703 800578

lisahjertstedt@hotmail.com

Jian, Liu
Döbelnsgatan 16 A
212 13 Malmö
070-844 89 69

yogashalamalmo@gmail.com

Lhådö, Sara

Bragegatan 22A

214 46 Malmö

073-739 20 02

sara.lhado@gmail.com


Lidström, Jakob
östravägen 27
922 94 Tvärålund
jakob.lidstrom@gmail.com


Lindeborg, Julia
Nykyrka Lida 1
611 98 Vrena
073-859 93 42

julia@lindeborgs.com

Lundqvist, Svetlana
Kevinge strand 31B
182 57 Danderyd 
073-405 65 66
svetlana.lundqvist@gmail.com
 

Manco, Alberto

Göteborgsvägen 16

414 32 Alingsås

abbedokke@hotmail.com

 

Mankila, Merja

Carl Grimbergsgatan 23

413 13 Göteborg

031-82 37 74

0732-13 42 03

merja.mankila@gmail.com


Maresca, Maddalena
Öregrundsgatan 18, lgh 1902
115 59 Stockholm
0733 72 55 51

mvmaresca@gmail.com

Mörtberg Falk, Ulrika
Ruskolavägen 80
957 32 Övertorneå
0708459136
mortbergulrika@hotmail.com

 

Norell, Katrin

Tyllnäs 49

784 61 Borlänge

0243-22 63 67

070-591 98 70

info@yogastallet.se
 

Nyberg, Ylva
Nedres Svedjan 14
942 93 Älvsbyn
070-646 33 92

yogainorr@gmail.com

Olsson, Maggie
Swedenborgsgatan 32 A
753 35 Uppsala
0739-12 24 90
maggiolsson@hotmail.com

Osmonalieva, Zarina

Österby 102
733 98 Ransta  
076-233 62 07
zarina.osmonalieva@gmail.com

Palmén, Lars

Nymfens väg 17
907 52 Umeå
070-373 74 71
lars.palmen66@gmail.com
 
Schelén, Karin

Jan Jons väg 19
945 91 Norrfjärden
0911-20 01 51
070-515 23 20
kschelen@gmail.com

Strömberg, Maria

Skaraborgsgatan 25A
532 30 Skara
072-7348242
mindfulnessskallan@gmail.com

Svärdh Elofsson, Susanna

Gamla Flygplatsvägen 18
423 37 Torslanda
0764-275939

info@yogasana.nu

Wisung, Elina
Bondebacken 13a
72461 Västerås 
072 2097 880 
elinawi@yahoo.com

Norska lärare
Junior Intermediate IIl
Brattli, Janna
Kirkeveien 61
0364 Oslo
Norge
4792226123

janna@yogaioslo.no

Junior Intermediate II
Willi, Stefanie
Odden 9
3830 Ulefoss
Norge

steclara@online.no

Junior Intermediate I

Aga Schioldberg, Martin
Mastmovegen 36
2407 Elverum
Norge

+46920589
post@elverumyoga.no

Hetland, Selma
Steingata 102 C HO 202
4023 Stavanger
Norge
+4797578952

selma_hetland@hotmail.com

​​​​Mauritzen, Bodil
Lalla Carlsens gt 9
4018 Stavanger
Norge
+47411646364

bodil@yogayoga.no

Skråning, Vigdis
Elgtaret 46 A
1415 Oppegård
Norge
+4798241963

vigdizen@yahoo.no

Svenkerud, Lise
Fjellvangveien 2
1488 Hakadal
Norge
+4741424610

lise.svenkerud@gmail.com

Øverdahl, Jorid 
Kong Inges gt. 30
7052 Trondheim
Norge +47 992 44 023

jorid@yogatrondheim.no
 

Introductory II

Assadi Talajic, Nada
Övre Strandgate 113
4005 Stavanger

nada_talajic_assadi@hotmail.com

Bless, Charlotte

Rustadtorget 10

1430 Ås

Norge

+4741287443

charlotte.bless@outlook.com


Christensen E, Helen
Gammelveien 45
8030 Bodö
0047 90 227501

helen@outlook.com

Damli, Line
Grönnestölslien 63
5073 Bergen
Norge

line.damli@gmail.com

Elin Frafjord
Privatgata 1
14012 Stavanger
Norge
elinlamai@hotmail.com


Engen, Björghild
Alstadstoppen 25
8072 Bodåö
0047 95 036629

bjhengen@yoganorth.no

Johnson, Lucy
Skiringssalveien 134A
3213 Sandefjord
0047 92 081030

karsteinlucy@msn.com

Kemeny, Siri
Frysjaveien 51 a
0884 Oslo
+47 975 53 776.

sirikeme@gmail.com


Mahieu, Katinka
Oscars Gate 43
0258 Oslo
0047 91 682848

123katinka@gmail.com


Reinholdtsen Innvaer, Astrid
Nedre Nattland 40C
5099 Bergen
0047 93 642132

astridrein@hotmail.com

Ruthjersen, Anna Linda
Kronprinsensgata 41
4614 Kristiansand
Norge
+4745444933

a.l.ruthjersen@gmail.com

Saastad H, Trond
Smedhusåsen 28
1570 Dilling
0047 94 148415

tsastad@frisurf.no

Skaug S, Anne Grethe
Österhavgberget 45
2415 Heardsbygd
0047 97 516383

ru.skaug@outlook.com

Vlek, Line
Holbergsgate 40
4614 Kristiansand
Norge

linevlek@yoahoo.no