Här kan du yoga:
Ort: Namn: Cert-
nivå:
E-postadress: hemsida:
Dalarna:
Falun Eva-Lena Bergman 1 evalena_nordqvist@hotmail.com www.yogahusetfalun.se
Falun Irene Larsson Sykijäinen 1 irenesyki@hotmail.com
-
Hallands län:
Båstad Lena Martinsson 2 lenabastad@hotmail.com
Falkenberg Maria Calleja 1 maria.calleja@telia.com
-
Jämtlands län:
Östersund, Ås Fredrika Zeidlitz 2 fredsjogreen@hotmail.com
-
Norrbottens län:
Luleå Karin Schelén 1 kschelen@gmail.com
Piteå Marielle Marklund 2 info@iyengaryogaskolan.se https://iyengaryogaskolan.se/
Piteå Ylva Nyberg 1

 info@iyengaryogaskolan.se

https://iyengaryogaskolan.se/
Älvsbyn Ylva Nyberg 1 info@iyengaryogaskolan.se https://iyengaryogaskolan.se/
Övertorneå Ulrika Falk Mörtberg 1 mortbergulrika@gmail.com
-
Skåne:
Kivik Karin Sundén 1 ksunden@gmail.com
Malmö Jian Liu 2 jliu70763@gmail.com 
Malmö Malin Dellgran 1 yoga.malindellgran@gmail.com
-
Stockholms län:
Danderyd Svetlana Lundqvist 2 svetlana.lundqvist@gmail.com https://yogena.se/
Rönninge Lina Sjögreen Edstam  lina@ronningeyoga.se http://www.ronningeyoga.se/
Skärholmen Sara Haglund 1 sarahaglundyoga@gmail.com
Stockholm Anna Holter 1 a_holter@yahoo.com
Stockholm Aude Bernier Asklöv 1 audeasklov@gmail.com
-
Stockholm Karin Halberg-Lange 1 karin@halberg-lange.se
Stockholm Lysa Galafres 1 https://www.kissedbygrace.net/
Stockholm Maddalena Maresca 1 mvmaresca@gmail.com http://maddayoga.se/
Stockholm Maggi Olsson 1 maggiolsson@hotmail.com
Stockholm Monica Haar 4 haarmonica8@yahoo.com
-
Stockholm Nina Sjödin 3 nina.sjodin@gmail.com
Stockholm Zarina Osmonalieva 1 zarina.osmonalieva@gmail.com
Vega Sara Gyllestad 1 sara@gyllestad.se
-
Södermanlands län:
Vrena Julia Lindeborg 1 julia@lindeborgs.com https://www.lindeborgs.com/
-
Västerbotten:
Hörnefors Christina Hagner 2 kiki.hagner@gmail.com http://www.yoga-hornefors.se/
Umeå Eva Aronsson 1 eva.aronsson28@gmail.com
Umeå Lars Palmén 1 lars.palmen66@gmail.com
Umeå Åsa Gustafson 2 pranafriskvard@ume.se http://www.pranafriskvard.se/
-
Västmanlands län:
Fagersta Mikael Bede 2 mikael@iygoga.se https://www.iyoga.se/
Köping Mikael Bede 2 mikael@iyoga.se https://www.iyoga.se/
Skinnskatteberg Isabelle Bede 2 isabelle@iyoga.se https://www.iyoga.se/
Skinnskatteberg Mikael Bede 2 mikael@iyoga.se https://www.iyoga.se/
Västerås Elina Wisung 1 elinawi@yahoo.com
-
Västerås Mikael Bede 2 mikael@iyoga.se https://www.iyoga.se/
Örebro Mikael Bede 2 mikael@iygoga.se https://www.iyoga.se/
-
Västra Götalands län:
Brännö Andrea Hedenskog 2 andrea.hedenskog@gmail.com https://www.brannoyoga.se/
Göteborg Alberto Manco 1 addebokke@hotmail.com
Göteborg Andrea Olow 2 acrearo@telia.com
Göteborg Cecilia Danskog 1 cdanskog@gmail.com http://www.majornayoga.se/
Göteborg Cher Young 1 cher.young@volvocars.com
-
Göteborg Dirce Corradini Stridh 1 http://www.majornayoga.se/
Göteborg Gunilla Eklund-Berglöv 1
Göteborg Ingrid Kally Engström 3 ingrid@iyengaryogacenter.se https://iyengaryogacenter.se/
Göteborg Katarina Harrysson 1 katarina.harrysson@outlook.com
Göteborg Leela G Hansen 3 leela@yogacentrum.com https://yogacentrum.com/
Göteborg Lena Skärby 2 lena_skarby@hotmail.com http://www.iyengaryogamolndal.se/
-
Göteborg Linda Fidler 1 linda.fidler@happyhalsa.se
Göteborg Lisbet Wikman 3 lv.iyengaryoga@gmail.com
Göteborg Margarida Edlund 1 margaraujo.pt@gmail.com https://margaridaedlundyoga.webnode.se/
Göteborg Mari Lagerquist 1 lagerquistmari@hotmail.com
Göteborg Maria Edström 1
-
Göteborg Mathias Bengtsson 1 mathias.bengtsson@gmail.com
Göteborg Merja Mankila 1 merja.mankila@gmail.com
Göteborg Sara Karlsson 2 sara.karlsson.919@gmail.com http://www.majornayoga.se/
Göteborg Shaylin Zare 1
Göteborg Susanna Svärdh Elofsson 2 info@yogasana.nu http://www.yogasana.nu/
Göteborg Ulla Bergström 2 yoga@yogaskola.com https://www.yogaskola.com/
-
Göteborg Åsa Gudmundsson 2 asa.gudmundsson@gmail.com
Kungsbacka Märta Dittmer 1 marta.dittmer@gmail.com
Mölndal Maria Göransson 1 info@yogamandala.se http://www.iyengaryogamolndal.se/
Skövde Maria Strömberg 1 mindfulnesskallan@gmail.com
Tollered Marie-Louise Redforsen 1 ml.redforsen@gmail.com
-
Vallda Maria Göransson 1 info@yogamandala.se
Västra Frölunda Linda Beas Thorsell 1 linda.thorsell@hotmail.com
Åsa Anna Lygner Sederowsky 1 info@yogamedanna.se
Åsa Klara Sjögren 1 klara.sjogren@medic.gu.se
-
Lisa Hjertstedt 1 lisahjertstedt@hotmail.com

Iyengaryogans Certifieringsmärke
Till följd av ett långt liv dedikerat till den yogiska konsten, vetenskapen och filosofin, skapade BKS Iyengar ett internationellt registrerat märke för att skydda sitt arbete och sina lärdomar. På så sätt, är namnet ”Iyengar” tillsammans med ordet ”yoga” ett registrerat märke, vilket är skyddat under lag. En lärare som uppnått Level 1, får lov att, mot en årlig avgift, använda Iyengars namn och logomärke som ett synligt bevis på sin certifiering.
 
Certifieringsmärket visar Yogacharya BKS Iyengar när han utför Natarajasana mot en bakgrund av Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institutes kontur. När en lärare använder detta märke, påvisar det lärarens äkthet och engagemang till Iyengarsystemet.   
 
Det är Etik och Certifieringskommitténs uppgift att se till att Iyengars namn och arv i Sverige skyddas. Det betyder att om någon medlem eller annan person använder varumärket Iyengar på ett opassande sätt, är det kommitténs uppgift att rekommendera vad som ska göras. Kommittén är också det forum som tar emot medlemmars synpunkter kring Iyengaryoga-relaterade frågor, samt synpunkter kring bedömning eller själva processen vid certifiering.